Zpět na výpis

Reference

Fasáda domu na Masarykově náměstí, Jihlava

Historie nárožního domu stojícího v centru města sahá až do 14. století. Díky tomu jsou na jeho fasádě i v interiéru patrné renesanční a klasicistní zásahy a přestavby. Poslední rekonstrukce proběhla na začátku 90. let 20. století, kdy byl oživen renesanční vzhled výzdoby. 

Hodnota domu spočívá v gotickém sklepení, nárožním arkýři s kamennou nohou, okny s ostěním a v kamenných portálech se štukovými pilastry. 

V současnosti bylo třeba obnovit degradované omítky a sjednotit barevné odstíny fasády dle dochovaných historických omítek. Při odkrývání starých omítek byly objeveny fragmenty nástěnných maleb a fresek (postavy bojovníků a tanečnic, gotického písma a zbytky polychromie kamenného ostění). NPÚ Telč rozhodl o zakonzervování historických omítek a maleb pro další generace. 

máte zájem o podobné řešení?
Typ stavbyObnova památek
LokalitaMasarykovo náměstí 47, Jihlava
InvestorMěsto Jihlava
Termín realizace2015

Napsali o nás

„Dům na Masarykově náměstí v Jihlavě na zimu v novém kabátě“

Od května probíhá rekonstrukce fasády domu čp. 47 na Masarykově náměstí v Jihlavě v majetku města, zapsaného v seznamu nemovitých kulturních památek České republiky.
Nejen obyvatelé Jihlavy jsou zvyklí sem už mnoho let chodit do jednoho z jihlavských knihkupectví. Pokračování v článku.
Vysočina-News.cz, 17. 10. 2015

„Na zimu v novém kabátě“

Historický dům na Masarykově náměstí bude po rekonstrukci připomínat minulá století. Pokračování v článku.
Jihlavské listy, 30. 10. 2015