Zpět na výpis

Reference

Kostel sv. Jana Křtitele ve Višňové u Znojma

Kostel svatého Jana Křtitele prošel za svou dlouhou historii čtyřmi stavebními zásahy s cílem stylové přestavby, generální opravy, přístavby sakristie a úpravy interiéru. Raně gotický kostel je jednolodní volně stojící stavba se sakristiemi z obou stran presbytáře, pod kterým je umístěna hraběcí hrobka. Loď je zaklenuta křížovou klenbou. Kostel sv. Jana Křtitele ve Višňovém je zapsán na seznamu kulturních památek.

Úkolem naší firmy byla oprava fasády a střechy, kterou jsme ve dvou etapách realizovali v rozmezí let 2008 a 2009.

Při opravě historické fasády jsme pracovali s její dochovanou podobou z roku 1901. Během našeho odborného zásahu jsme zrekonstruovali jemnou bosáž ve tvaru obdélníků, která zdobí celou plochu fasády. Opravou prošla i střešní krytina, kterou na věži tvoří měděný plech a u zbytku stavby je to pálená taška „bobrovka“.

 

máte zájem o podobné řešení?
Typ stavbyObnova památek
LokalitaVišňové u Znojma
InvestorŘímskokatolický farní úřad Rouchovany
Termín realizace2008 - 2009

Napsali o nás

„Kostel ve Višňovém vyhrál 100 000 korun“

Višňové: Titul druhé nejlépe opravené památky Jižní Moravy za loňský rok získal kostel sv. Jana Křtitele ve Višňovém. Občané mu poslali 2 826 hlasů. Do Višňového nyní poputuje zasloužená odměna 100 000 korun. Oprava dominanty obce trvá již šest let a zatím stála dva a půl milionu korun. „Hotová je již střecha a fasáda. Odměnu použijeme na další opravy, letos přijdou na řadu okna,“ popisuje nejbližší plány farář František Nechvátal. Obrovskou podporu měl nejen ve svých farnících. „Ve Višňovém v současnosti žije 1 117 obyvatel, ale hlasy poslali i lidé z okolních obcí, kteří mají k našemu kostelu vztah, třeba tady měli svatbu,“ upřesnil starosta Daniel. Prvenství si ze soutěže, kterou již podruhé vyhlásil Jihomoravský krajský úřad, odnesl zámek v Letovicích. Mezi dvaceti nominovanými památkami bylo ze Znojemska celkem šest.

Týdeník Znojemsko dne 2. 3.2009   

Účast v soutěži

„Nejlépe opravená kulturní památka v roce 2008“

Odbor památkové péče MěÚ Znojmo přihlásil nově opravený kostel sv. Jana Křtitele ve Višňovém do soutěže o nejlépe opravenou památku v roce 2008. Ze všech přihlášených vybrala odborná komise 20 památek.