Štukatérské práce a řemesla

K historickým budovám neodmyslitelně patří štuková výzdoba, která tvoří významnou část dekorativních prvků fasád a interiérů. Štuky rovněž mnohé vypovídají o stylovém období, ze kterého stavby pochází, a díky tomu se stávají nedílnou součástí jejich rekonstrukcí.

Štuk je jemná hmota tvořená směsí prosátého jemného písku a vápna v poměru 1:1, případně sádry či cementu. Nanáší se ve změklém stavu a po zaschnutí tuhne. Z toho důvodu z něj mistři tohoto řemesla mohli v minulosti tvořit kompletní plastickou výzdobu fasád a interiérů renesančních, barokních a secesních staveb.

V rámci celkové obnovy i samostatné zakázky opravujeme štuky uličních fasád činžovních, bytových a rodinných domů, divadel, zámků, sakrálních objektů, kostelů, kaplí, far, hrobek a hřbitovů. Součástí štukatérských prací jsou nejčastěji opravy šambrán, frontonů, konzolí, hlavic sloupů, bosáží, říms, soch a rostlinných výjevů. K opravám exteriérových a interiérových prvků štukové výzdoby používáme materiály a barvy schválené památkovým ústavem, jako jsou například štuky značek Remmers, Vicat, Paulin, Profibaustoffe a Keim – sádrové štuky.

Během renovace historických staveb a památek zajišťujeme další řemeslné práce, jako jsou opravy střech a krovů, výroba truhlářských prvků, kamenické, zámečnické a restaurátorské práce. Odborným zásahem do narušené struktury štuků docílíme jejich původního vzhledu, což se významně odrazí ve výsledků celkové rekonstrukce fasády nebo interiéru.